Nácvik tvarov písmen
Precvičujte s dieťaťom ceruzkou na papier, ale okrem toho skúste aj iné metódy. Dovoľte dieťaťu kresliť písmená prstom do vzduchu, do jemného piesku, modelujte písmenká z drôtu alebo z plastelíny.
Do detskej izby prilepte na stenu veľký papier a dovoľte dieťaťu písať aj tam.
Keď si dieťa pletie písmenká, neučte ho všetky naraz. Je dokázané, že spojenie jedného písmena s hláskou a jeho upevnenie trvá približne dva týždne.
Písanie diktátov
Pri diktáte musí dieťa sluchom rozlíšiť jednotlivé hlásky v slove. Slovo si musí rozdeliť na hlásky a naspäť zložiť. Keď to nedokáže, komolí slová, vynecháva písmenká alebo ich zamieňa.
Povedzte dieťaťu nejaké slovo a povedzte mu, aby vám ho rozložilo na hlásky. Skúšajte to aj naopak. Povedzte mu písmenká a nech z nich utvorí slovo. Alebo mu hovorte slová a dieťa má povedať, na ktorú hlásku slovo začína alebo končí.
V druhom ročníku by malo dieťa vedieť odlíšiť tvrdú a mäkkú spoluhlásku. Pomôžte mu napríklad tak, že na tvrdé kocky napíšete tvrdé spoluhlásky a na mäkké kocky napíšte mäkké spoluhlásky. Potom hovorte rôzne slová, v ktorých sa striedajú mäkké a tvrdé spoluhlásky. Dieťa slovo zopakuje, stlačí v ruke kocku s tvrdou alebo s mäkkou spoluhláskou. Dieťa cíti v ruke tvrdú kocku, a teda aj tvrdú spoluhlásku a naopak v mäkkej kocke cíti mäkkú spoluhlásku. Školák si tak prepája sluchový vnem aj s hmatom. Takto je šanca, že sa to naučí ešte lepšie.
Rozvoj zrakového vnímania
Keď si dieťa pletie písmená, môže to byť spôsobené aj nedostatočne rozvinutým zrakovým vnímaním.
Skúste s dieťaťom hľadať rozdiely na dvoch podobných obrázkoch. Následne môžete rozstrihať obrázok a povedzte dieťaťu, aby ho poskladalo. Potom sa vymeňte, dovoľte dieťaťu, aby rozstrihalo ono obrázok pre vás. Alebo mu povedzte, aby farebne v texte vyznačovalo hlásku podľa vášho zadania. Napríklad mu povedzte, aby v texte vyznačilo hlásku E.