Základné informácie
Školským špeciálnym pedagógom je:
PhDr. Nataša RatvajováČinnosť školského špeciálneho pedagóga je zameraná predovšetkým na priamu prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Ide o indiviuálnu prácu so žiakmi s vývinovými poruchami učenia ( dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyspraxia ), s poruchami koncentrácie pozornosti, hyperaktivitou a so žiakmi s narušenou komunikačnou schopnosťou.
Konzultačné hodiny školského špeciálneho pedagóga
Konzultačné hodiny pre rodičov:
Pondelok 7:30 hod. - 8:30 hod.
Utorok 7:30 hod - 8:30 hod.
Streda 13:30 hod. - 15:30 hod.
Štvrtok 7:30 hod. - 8:30 hod.
Konzultačné hodiny pre žiakov:
Pondelok 13:00 hod. - 14:00 hod.
Utorok 13:00 hod. - 14:00 hod.
Štvrtok 13:00 hod. - 14:00 hod.
Konzultačné hodiny pre učiteľov:
Pondelok - Piatok 12:00 hod - 13:00 hod.
Školskú špeciálnu pedagogičku môžete kontaktovať nasledovným spôsobom: https://zsbidovce.edupage.org
e-mail: natasa.ratvajova@gmail.com
Náplň práce školského špeciálneho pedagóga
Práca so žiakmi
Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami /švvp/ a žiakmi s podpornými opatreniami.
Školský špeciálny pedagóg je jedným z prvých odborníkov, ktorý má možnosť v úzkej spolupráci s ostatnými učiteľmi zachytiť varovné signály, podchytiť a začať rozvíjať silné stránky žiaka a tak zastaviť riziko možných zlyhaní, frustrácií.
Špeciálny pedagóg realizuje reedukácie so žiakmi s vývinovými poruchami učenia, podpornými opatreniami. Podľa stanoveného rozvrhu, títo žiaci majú individuálne konzultácie s cieľom prekonávať vzdelávacie problémy. Časť hodiny sa môže využívať na objasnenie učiva
v jednotlivých predmetoch, keď sa nedarí pochopiť učivo. Každý začlenený žiak so švvp sa reedukácie zúčastňuje približne 1-krát za dva týždne, v prípade potreby sú reedukačné cvičenia častejšie.Žiaci 8. až 9. ročníka majú len kontrolné stretnutia, nakoľko ich vývin schopnosti vnímania je už čiastočne ohraničený, dokončený.
Špeciálny pedagóg sa orientuje v diagnózach jednotlivých žiakov, v prognózach ich stavu,
v anamnéze, socio-kultúrnom, prípadne aj ekonomickom zázemí žiaka.Školský špeciálny pedagóg podľa potreby pracuje so žiakmi so švvp priamo v triede. Realizuje pozorovania žiakov priamo v ich prirodzenom školskom prostredí.
Náplň reedukačných cvičení :
1. Cvičenia sluchového vnímania ( podpora čítania, písanie diktátov...)
- tvorenie slov zámenou hlásky, slabiky
- rozpoznať vyhláskované slovo
- určiť v slovách tvrdú, mäkkú hlásku d-ď, t-ť,
- vymýšľanie slov s rovnakým základom
- slovné hry s doplňovaním slov do vety
- písanie tvrdej, znelej , mäkkej neznelej spoluhlásky
2. Cvičenia sluchovej analýzy, syntézy ( žiak sa postupne učí pracovať so slovami zvyšujúcej sa náročnosti
- dvojslabičné slová
- trojslabičné slová
- kombinácie slov
3. Cvičenia zrakového vnímania (podpora rozlišovania písmen, písanie, diktáty )
- hľadanie rôznych objektov, vyfarbovanie plôch,
- hľadanie odlišností, rovnakosti dvoch obrázkov
- dokresľovanie obrázkov
- obkresľovanie tlačených písmen
4. Cvičenia pre žiakov s dyslektickými ťažkosťami
- skladanie slabík, slov
- postupnosť čítania slov
- spoločné čítanie – naraz so žiakom v jeho rytme, najprv dospelý prečíta slová, žiak sa pozerá na vyslovovanie slov, potom sa číta spoločne
5. Cvičenia pre žiakov s dyskalkulickými ťažkosťami
- vysvetľovať numerické operácie názorným spôsobom, vysvetliť pojem, číslo, vzťah
- orientácie na ploche, pojmy vpravo, vľavo, hore, dole
- učiť vzostupný a zostupný rad čísel
- zápis viacciferných čísel
- naučiť jeden spôsob riešenia úloh a ten upevňovať
- používať tabuľky sčítania, násobenia, delenia
- v slovných úlohách zdôrazniť kľúčové slová
6. Cvičenia na rozvoj grafomotorických a vizuomotorických zručností, podpora písania
- cvičenia na rozvoj hrubej a jemnej motoriky
- uvoľňovacie cvičenia pred písaním
- upevňovať správny úchop písacieho náčinia
Práca s rodičmi
Rodičia si môžu konzultáciu dohodnúť podľa aktuálnej potreby. Cieľom takýchto stretnutí je výmena skúseností a hľadanie spoločného postupu pri prekonávaní vzdelávacích problémov.
Práca s učiteľmi , výchovným poradcom a pedagogickými asistentmi
Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom učiteľov pri vzdelávaní žiakov so švvp. Pravidelne konzultuje problémy žiaka vyplývajúce z jeho diagnózy a odporúča im vhodné metódy na prácu s konkrétnym žiakom.
Spolupráca školského špeciálneho pedagóga s výchovným poradcom školy sleduje sociálne vzťahy v triedach, pomáha viesť všetkých žiakov k chápaniu a rešpektovaniu odlišností, na im primeranej úrovni vysvetľuje charakter zdravotných postihnutí tak, aby pochopili, za akých podmienok sa môže ich spolužiak zúčastňovať spoločných aktivít, pomáha odstraňovať predsudky, budovať ovzdušie podpory a pomoci s rešpektom a bez neopodstatnených prejavov ľútosti, pomáha budovať priateľstvá, podporuje učenie primeraných vzájomných interakcií medzi rovesníkmi a dobrých sociálnych vzťahov v triede aj v celej škole sa zameriava najmä na realizáciu akýchkoľvek celoštátnych testovaní so zameraním na osobitosti žiakov so švvp a na ich umiestnenie na primeraný typ strednej školy. Spolupráca sa premieta aj do oblasti riešenia problémov v správaní (ak sa vyskytnú u žiakov so švvp). Vzájomne hľadajú riešenia a spôsoby nápravy patologického správania žiaka.
Spolupráca s Centrami poradenstva a prevencie
Úlohou školského špeciálneho pedagóga je koordinovať proces, za pomoci ktorého sa žiak s problémami v učení stáva žiakom s diagnostikovanou poruchou učenia. Tento proces vyžaduje spoluprácu nielen rodiča, žiaka, ale aj odborného garanta, ktorým je v tomto prípade CP a P. Školský špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou, CP a P.
Administratívna a dokumentačná činnosť školského špeciálneho pedagóga
- Spolupodieľa sa na vytváraní, aktualizácii, inovácii individuálnych programov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, následne sa podieľa na ich aplikácii v praxi.
- Kompletizuje dokumentáciu začlenených žiakov.
- Dohliada na používanie kompenzačných pomôcok a odporúčaní poradenského zariadenia vo výchovno-vzdelávacom procese.
- Zabezpečuje písomnú dokumentáciu potrebnú k odoslaniu do centier poradenstva od rodičov a triednych učiteľov, sprostredkováva priamy kontakt so psychológmi, špeciálnymi pedagógmi, s pedopsychiatrom, s inými odbornými lekármi .
- Podieľa sa na spracovaní štatistík školy.
- Koordinuje prácu pedagogických asistentov učiteľov, školského podporného tímu.
- Sleduje platnú legislatívu a legislatívne zmeny v oblasti vzdelávania žiakov so švvp
a špeciálno-pedagogického poradenstva. - Systematicky, priebežne a pravidelne sa vzdeláva a sleduje nové prístupy a trendy
v odborných oblastiach, formou samoštúdia, účasťou na odborných seminároch, prednáškach vzdelávaniach a webinároch, počúvaním odborných podcastov, orientuje sa
v inovatívnych prístupoch, metódach a formách práce s deťmi a žiakmi. - Zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri vykonávaní práce vo verejnom záujme (v zmysle školského zákona), zabezpečuje ochranu osobných údajov žiakov a citlivých informácií o nich.
Vážení rodičia,
radi by sme vás informovali, že v školskom roku 2024/2025 pôsobí na našej základnej škole školský podporný tím
/ ŠPT/.Školský podporný tím pôsobí na škole v súlade s § 84a zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických
a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Výchova a vzdelávanie sú podľa školského zákona založené na princípoch inkluzívneho vzdelávania.Dieťa/žiak má právo na inkluzívne vzdelávanie a individuálny prístup rešpektujúci jeho rôzne výchovno-vzdelávacie potreby, schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav.
Školský podporný tím predstavuje nový prvok v organizačnej štruktúre školy. Členovia tímu poskytujú všetkým žiakom podporu a spolu s učiteľmi sa starajú o bezpečné prostredie školy, o zlepšovanie vzťahov a sociálnej klímy v triedach, o rozvoj emocionálnej inteligencie, sociálnych kompetencií a zručností detí.Školský podporný tím našej školy v školskom roku 2024/2025 tvoria:
Nataša Ratvajová, PhDr. - školský špeciálny pedagóg
Beňo Tomáš, pedagogický asistent
Bodiová Marianna, pedagogický asistent
Oreničová Zuzana, Bc, pedagogický asistent
Szabóová Daniela, Mgr., pedagogický asistent
Šromovská Mária, Mgr., pedagogický asistent
Vasiľová Martina, PhDr., pedagogický asistent
Školský podporný tím sa spoluprácou s učiteľmi aktívne podieľa na realizácii podporných opatrení s cieľom podporiť telesné a duševné zdravie všetkých detí/žiakov, inkluzívne vzdelávacie prostredie. ŠPT úzko spolupracuje so zákonnými zástupcami detí /žiakov a širšou komunitou školy.