Aká bola noc s Andersenom v Bidovciach?
V piatok 1. apríla sa konal jedenásty ročník Noci s Andersenom na Slovensku, počas ktorého strávilo nezabudnuteľnú rozprávkovú noc takmer 10000 slovenských detí v 235 verejných a školských knižniciach. Čítanie má stále svoj význam a je stále moderné!
Naša škola organizovala svoju tretiu Noc s Andersenom. Tento rok sme do programu začlenili aktivity oslavujúce 180. výročie od napísania Malej morskej víly i 120. výročie od narodenia slovenského spisovateľa Jozefa Cígera Hronského. Pod vedením 5 učiteľov sa akcie zúčastnilo 39 žiakov.
Rozprávková akcia sa napriek prevládajúcej virtuálnej komunikácii stretla na našej škole s nadšením a značným záujmom zo strany žiakov. Na nočné dobrodružstvá sa žiaci tešili, veď pani učiteľky a páni učitelia im pripravili program a nápadité aktivity s cieľom ukázať im, aké je dôležité čítať, chodiť do knižnice a priateliť sa s knihami. Každý žiak musel pripraviť vstupnú aktivitu, ktorá mu zabezpečila miesto medzi „spáčmi - nespáčmi“ .
Program otvorili zoznamovacie aktivity, po ktorých sa žiaci tretieho, štvrtého, piateho a šiesteho ročníka rozdelili do skupín. Piati žiaci ôsmeho a deviateho ročníka sa stali mladými lídrami a počas celého podujatia sa svojej skupine venovali. Deťom sme pripravili čitateľsko –vedomostno-kreatívno-športovú súťaž, ktorá trvala od piatkového večera po sobotňajšie dopoludnie. Skupiny si zvolili svoje mená a spoločnými silami statočne bojovali proti súperom. Po večeri, ktorou bola samozrejme pizza, sme dali priestor našim najmenším.
Žiačky III. ročníka predstavili tri rozprávky Hansa Christiana Andersena. Chlapci z V.A prezentovali projekt o tomto spisovateľovi. Priblížili ostatným jeho život, tvorbu i význam pre detskú literatúru. Členovia dramatického krúžku odohrali divadelné predstavenie Malej morskej víly. Nezabudli sme ani na druhého velikána dnešnej noci. Piataci pripravili prezentáciu, v ktorej Jozefa Cígera Hronského predstavili nielen ako spisovateľa, ale i maliara či politika. Štvrtáci už doma prečítali detské knihy od tohto autora a v dvojiciach vyrobili plagáty ku knihám, ktoré počas noci prezentovali pred všetkými. Každé vystúpenie bolo odmenené búrlivým a úprimným potleskom. V neskorých večerných hodinách sme sa spojili s inými nocľažníkmi prostredníctvom facebookovej stránky, porovnali sme programy knižníc a tešili sa z toho vlastného. Noc pravidelne ukončujeme spoločným čítaním, ktoré tentoraz koordinovali mladí lídri. Každá skupina mala svoje provizórne postieľky pri sebe, preto si spoločne čítali, spoločne zaspávali i spoločne ráno vstávali. Súťaž skupín pokračovala športovou časťou, ktorá im pomohla otvoriť oči, rozprúdiť krv a naštartovať mozog. Posledným a zároveň podľa priebežných výsledkov i rozhodujúcim bodom bolo rozlúštenie záhady. Žiaci dostali mapu s indíciou k pokladu. Bolo milé sledovať žiakov školy, ako v sobotu pred obedom blúdia po školskom pozemku a s rýľom v ruke chcú vykopať poklad. Po jednom neúspešnom pokuse našli správne miesto, žiaľ Hronského Zakopaný meč zmenili na rozkopaný meč. Bod bol rozdelený medzi dve skupiny, a preto napätie ešte viac vyvrcholilo. Zlatým klincom programu bol rozstrel v súťaži kameň/papier/nožnice dvoch skupín (dievčatá proti chlapcom, piatačka proti deviatakovi). Výsledok nechal na seba dlho čakať a po takmer jasnom víťazstve mužského tímu si prvú cenu odniesli domov dievčatá. Ceny pre víťazov i občerstvenie počas podujatia zabezpečila Detská organizácia Fénix, ktorej aj touto formou veľmi ďakujeme.
Ako organizátorka akcie chcem v mene všetkých prítomných kolegov i žiakov poďakovať vedeniu Základnej školy v Bidovciach, ktorá podporuje nielen túto akciu, ale i všetky aktivity, ktoré prispievajú k zlepšeniu vzťahov našich žiakov ku knihám i k škole samotnej.
Mgr. Mária Bérešová
školská knihovníčka