Cestou do (ne)známa
11. ročník celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ sa konal 26. októbra 2015 aj v Základnej škole v Bidovciach. Tohoročná téma Medzinárodného dňa školských knižníc bola Žiaci v školskej knižnici – v centre vzdelávania.
Naše podujatie sme pracovne nazvali Cesta do (ne)známa.
Všetci sme začali kráčať naplánovanou cestou už ráno jazykovým okienkom, v ktorom sme priblížili osobnosť Ľudovíta Štúra, uzákonenie spisovnej slovenčiny a zároveň pravopis slov, ktoré s jeho menom súvisia. Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka pripravili pre mladších žiakov miestnosť pomenovanú „Po stopách Ľudovíta Štúra“. Formou powerpointovej prezentácie sa Ľudovít Štúr predstavil žiakom ako človek, žiak, jazykovedec, politik i zamilovaný muž. Počas troch hodín prichádzali do tried žiaci piateho až siedmeho ročníka, ktorí formou rotujúcich skupín spoznávali štúrovskú generáciu, významné miesta na Slovensku – Uhrovec, Hlboké, Modra, príčiny a následky odchodu Štúra z Bratislavy do Levoče i osobnosť samotného Ľudovíta Štúra. Metóda rotujúceho prehľadu v pomerne krátkom čase zabezpečila veľký prísun informácií a podporila prácu v skupinách. Na záver hodiny dostali rotujúce skupiny pracovný list, ktorý bol spätnou väzbou pre nich i pre žiakov, ktorí pripravili jednotlivé stanovištia.
Celá škola v tento deň prepojila činnosť mozgu a rúk, pričom musela správne využívať čitateľské zručnosti. Aktivita „Ruky rukaté“ spočívala v tom, že si učitelia pripravili pre žiakov ľubovoľný pracovný postup. Žiaci vyrábali hračky, ekokvety, dekorácie, skladali origami, nakreslili a vystrihli pojmovo-obrázkové pexeso. Súčasťou tejto dvojhodinovej aktivity bola aj spoločná analýza. Žiaci si uvedomili, že nielen manuálna zručnosť, ale aj schopnosť čítať a čítanému textu rozumieť je dôležitá.
Sprievodnou aktivitou bola informačná výchova pomenovaná „Viem, kde čo nájdem“. Žiaci pracovali s rôznymi typmi literatúry a formami dokumentov. Našou snahou bolo zaoberať sa pojmami, ktoré sú obsiahnuté v štandardoch informačnej gramotnosti daného ročníka a rozvíjať čitateľskú gramotnosť našich žiakov. Prváci a tretiaci mali informačnú výchovu formou exkurzie do školskej knižnice. Deti neboli pasívnymi prijímateľmi informácií, ale aktívnymi bádateľmi a objaviteľmi na ceste do (ne)známa. Mladší žiaci poskladali jednotlivé etapy života knihy – od stromu v lese, cez nápad spisovateľa až po knihu v rukách čitateľa. Rozlíšili text a ilustráciu, vypočuli si úryvok knihy a reprodukovali jej obsah. Starší žiaci triedili knižničný fond podľa rôznych kritérií. Každý žiak vyhľadal register, podľa hesla našiel pridelený text a z neho vypísal kľúčové slová.
„Hokus pokus“ predviedli žiaci na hodine fyziky, chémie a biológie. Učiteľ bol len koordinátorom aktivity. Ani tu nechýbali pokyny v tlačenej podobe, podľa ktorých mali žiaci postupovať. V laboratóriu zostrojili lávové lampy či v triede poskytovali prvú pomoc a nacvičovali umelé dýchanie. Žiaci si uvedomili, že rýchlosť nie je vždy výhodou a presnosť má svoj význam, a niektoré pokusy nemôžu skončiť omylom, lebo od nich závisí to najcennejšie – ľudský život.
Cestovanie do známej či neznámej oblasti si mohli vybrať aj žiaci počas multimediálneho vzdelávania v špeciálnej učebni. Naši cestovatelia formou testu zistili, ktoré vedomosti si ešte neosvojili, ktoré si zachovali, na ktoré už zabudli. Nebáli sa prísneho pohľadu učiteľa, pretože ich odpovede vyhodnotil počítač.
Uvedomujeme si, že cesta, ktorou sme sa vydali, nekončí. Pevne veríme, že sme ňou motivovali mnoho žiakov i učiteľov. Podujatím sme chceli žiakom ukázať potrebu rozpoznávať informácie, vyberať relevantné informačné zdroje, kriticky ich hodnotiť a primerane použiť. Čítanie rovnako ako život nemá preletieť. Máme si ho vychutnať a zúročiť to, čo nám dáva. Školská knižnica je tu vždy pre svojich čitateľov a pomáha im nájsť vytúžený cieľ.