• Dôležité informácie

• Školský semafor je pre zlepšujúci sa vývoj epidemickej situácie pozastavený. Ministerstvo školstva s cieľom aj naďalej udržať bezpečné prostredie v školách a školských zariadeniach zostavilo usmernenie k bezpečnému prostrediu v školách a školských zariadeniach počas pandémie ochorenia COVID-19 a mimoriadnej situácie, ktoré zverejnilo v utorok 10.5.2022 na svojom webe.

Usmernenie je platné po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19 a mimoriadnej situácie v čase, keď školský semafor je pre zlepšujúci sa vývoj epidemickej situácie pozastavený.

Vyhlásenie o bezpríznakovosti dieťaťa MŠ a žiaka ZŠ ale naďalej treba predkladať.

Z usmernenia vyplýva, že rodič predkladá pri nástupe do školy po každom prerušení dochádzky do školy a školského zariadenia v trvaní troch a viac po sebe nasledujúcich kalendárnych dní (vrátane víkendov a sviatkov) písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti dieťaťa/žiaka.

V prípade, že rodič nepredloží vyhlásenie, dieťa/žiak sa považuje za príznakového, a je potrebné, aby rodič kontaktoval všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý ho bude ďalej usmerňovať. Do príchodu zákonných zástupcov bude dieťa/žiak umiestnené v izolačnej miestnosti.

Podľa rozhodnutia ministra školstva rodič môže svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na päť po sebe idúcich vyučovacích dní aj z dôvodu ochorenia. V prípade dieťaťa s povinným predprimárnym vzdelávaním ide o sedem po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú). U dieťaťa, pre ktoré nie je predprimárne vzdelávanie povinné, rodič potvrdenie od lekára nepredkladá.

Dobrovoľné samotestovanie je možné podľa usmernenia využiť v školách s výskytom desiatich percent žiakov pozitívnych na ochorenie COVID-19 z celkového počtu žiakov školy. V takom prípade riaditeľ školy môže požiadať miestne príslušný regionálny úrad školskej správy o samotesty pre tých žiakov, ktorých rodičia hlásia ich nedostatok.

Na základe aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR dieťa/žiak ani zamestnanec školy nemusí mať v interiéri ani v exteriéri prekryté horné dýchacie cesty.

Materská škola vykonáva ranný filter povinne. Základná škola vykonáva ranný filter v nadväznosti na aktuálnu epidemickú situáciu v  škole.